11/10/2021

Beskids Events Advisor – Podujatia 41. týždeňFoto Art Festival 

08. – 24. 10. 2021 – Bielsko Biala

V Bielsko-Biala sa od 8. do 24. októbra koná Svetové fotografické bienále. Väčšina výstav je v Poľsku predstavená prvýkrát a pozvanými umelcami sú veľké fotografické hviezdy z 20 krajín Európy, Ameriky a Ázie. Pozvaní umelci prichádzajú do Bielsko-Biała osobne a zúčastňujú sa tzv. autorského maratónu, t.j. dvojdňové stretnutie, počas ktorých sa konajú prednášky, prezentácie, premietania filmov a diskusie. Festival sprevádzajú otvorené výstavy, multimediálne prezentácie, prehliadky, workshopy a recenzie filmov.

Zisti viac.

 

Textilná prechádzka 

13. 10. 2021 – Frýdek-Místek

Objav kúzlo textilného priemyslu, ktorý ovplyvnil nielen architektúru Frýdku-Místku, ale aj celkový život v meste. Sprievodca ťa zoznámi s tradíciou textilného priemyslu v meste a regióne, nahliadneš do miest spätých s výrobou textílií a odevov vo Frýdku-Místku, spoznáš manufaktúrnu architektúru a budeš počuť príbehy majiteľov tovární i robotníkov.

Zisti viac.

 

DJ Workshop 

každú sobotu od 16. 09. 2021 – Žilina

Pivnica Rave a Youth Office predstavujú sériu DJ workshopov na Staničke. Spoznaj hardware a software používaný pri mixovaní hudby a získaj know-how mixovania hudby v počítači, na DJ kontroleri, CDJ prehrávačoch až po mixovanie na gramofonoch. 

Zisti viac. 

 

Ozvuk Sphéry 

16. 10. 2021 – Žilina

Ozvuk Sphéry je zvukovou výpravou so šiestimi zastaveniami (testovanie, okupovanie, oživovanie, vypĺňanie, vybudzovanie, dosahovanie), ktorá prepája rôzne časti Novej synagógy a končí priamo v epicentre Sphéry. Každé zastavenie- hudobné stanovište ponúka inú perspektívu načúvania Sphére a vytvára tak mapu rôznych experimentálnych zvukových a poslucháčskych prístupov.

Zisti viac.

 

Ruina, rozrůznění

13. 10. 2021 – Ostrava

“Zahájení třetího obrazu cyklu Ó a ach, krása, ruina a strach a jeho výstav. Audio performativní situace Nely Bártové s kolektivem performerů/ek a performance Marka Pražáka.”

“Ruina, která rozrůzňuje, se usazuje přímo v našich tělech. Je důležitým ukazatelem toho, jak moc jsme vzájemně propojeni. Diverzita je v dnešní době odpovědí na velké selhání monokultur a tlak na rozrůznění má vyřešit všechny naše problémy. Ptáme se ale, jak je to s naší integritou v rámci konceptu diverzity, jak se budou utvářet nová příbuzenství nezávislá na rodech, pohlavích, rasách, druzích, třídách, stranách, občanstvích, menšinách, náboženstvích. Jsou nové komunity bez pevných ideologií udržitelné?”

Zisti viac. 

 

Správa

dostupné v slovenských a českých kinách

Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. Vrba a Wetzler utiekli z koncetračného tábora práve do Žiliny, kde spísali správu, vďaka ktorej sa svet dozvedel, čo sa odohráva v koncentračných táboroch.

Zisti viac. 

Autor: Filip Kováč


« | »