15/10/2021

Návšteva Štátneho múzea holokaustu Auschwitz-Birkenau v Žiline.V stredu, 13. októbra navštívili Žilinu predstavitelia Štátneho múzea holokaustu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime. Na radnici ich privítalo vedenie mesta a členovia tímu Žilina Beskydy 2026.

Tím Žilina Beskydy 2026 absolvoval spoločné pracovné stretnutie s riaditeľom múzea Andrzejom Kacorzyk a vedúcou oddelenia dobrovoľníkov Katarzynou Marcak o plánovaní a realizácii niekoľkých projektov v rámci kandidatúry Žilina Beskydy 2026 na titul Európske hlavné mesto kultúry. Projekty súvisia s neľahkou témou druhej svetovej vojny, holokaustu a úteku dvojice Vrba-Wetzler z koncentračného tábora v Osvienčime. 

Primátor mesta Peter Fiabáne, vice-primátorka Barbora Birnerová, Katarzyna Marcak, vedúca oddelenia dobrovoľníkov a riaditeľ múzea Andrzej Kacorzyk.

Jedným z projektov je aj vytvorenie a vytýčenie konkrétnej trasy na počesť Vrbu a Wetzlera.

Trasa Vrba-Wetzler sleduje kroky dvoch hrdinov a vytvára cestu, na ktorej môžu jednotlivci a skupiny – školy, študenti, dospelí, spoznať ich príbeh a prostredníctvom neho sa nielen naučiť a rozprávať o holokauste, 2. svetovej vojne a židovských historických skúsenostiach jedinečným spôsobom, ale tiež sa zamyslieť nad širším odkazom ich hrdinstva, a to, že nádej, ľudská dôstojnosť, dobro a statočnosť v nás dokáže prekonať zdanlivo všemocné zlo a nenávisť.

Zámerom je označiť a vytvoriť trasu do roku 2024 a oficiálne ju otvoriť pri 80. výročí úteku Vrbu a Wetzlera. Aktivity neskončia pri otvorení trasy, ale budú pokračovať aj počas ďalších rokov. Umelci prostredníctvom otvorenej výzvy budú môcť realizovať umelecké diela z oblasti výtvarného umenia, zvuku a hudby, poézie, tanca a literatúry priamo na vybraných dôležitých miestach trasy v otvorenom priestore a v prírode. Súčasťou expozície na trase budú aj citlivo vybrané umelecké diela a zbierky z Múzea Auschwitz-Birkenau súvisiace s témou holokaustu. 

Prvé dve označenia trasy sú už umiestnené v obci Skalité vďaka iniciatíve obce a partnerov projektu kandidatúry Žilina Beskydy 2026 – Vrba Wetzler Memorial a ICEJ Slovensko, ktorí sa téme dlhodobo venujú a od roku 2014 každoročné organizujú pochod z Osvienčimu do Žiliny po stopách Vrbu a Wetzlera.

Pamätná izba Vrbu a Wetzlera v Žiline.

V pláne sú aj ďalšie projekty.

Okrem vytýčenia trasy úteku Vrbu a Wetzlera s partnermi je v pláne aj niekoľko ďalších súvisiacich projektov, ako napríklad stála expozícia Vrba-Wetzler v Palárikovom dome v Čadci, Literárny a prekladateľský dom v Žiline na Hollého ulici, v ktorom sa nachádza nedávno otvorená izba Vrbu a Wetzlera. Nemenej zaujímavý je aj projekt výnimočného hudobného predstavenia, na ktorom zaznie originálna hudba zložená stredoeurópskmi židovskými obyvateľmi počas druhej svetovej vojny v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina.

Tím Žilina Beskydy 2026 verí, že mesto sa spoločne s partnerskými mestami a regiónom Beskydy stane Európskym hlavným mestom kultúry a projekty, ktoré prehĺbujú cezhraničnú spoluprácu a približujú verejnosti dôležité témy minulosti budú zrealizované.

Foto: Dávid Mičúch, Tomáš Turek, Vrba-Wetzler Memorial


« | »