19/10/2021

Rozhovor < Young Office ŽilinaPrinášame rozhovor s Mimou Haklovou, 18 ročnou študentkou a členkou kolektívu Young Office, ktorá sa spolu s ďalšími členmi snaží popularizovať umenie medzi svojimi rovesníkmi.

 

Mima, si členkou skupiny Young Office. Povedz nám viac o Young Office a vašich aktivitách.

Young Office, je skupina mladých ľudí, priateľov, ktorí sa rozhodli vytvoriť priestor/médium pre mladých umelcov, aby čo najefektívnejšie a za čo najmenšie náklady ukázali svoje umenie mladým ľuďom nie len zo Žiliny. Zároveň sa snažíme otvoriť mladým ľuďom dvere k umeniu, aby sa odstránil názor, že umenie sú len „nudné múzeá a opery.” Fungujeme a pôsobíme ako odvetvie kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie a spolupracujeme hlavne s mladými umelcami z rôznych umeleckých oblastí, či už sa jedná o spevákov, dj-ov alebo vizuálnych umelcov, tattoo&graffiti artist alebo mladých ľudí, ktorí len začínajú s akýmkoľvek druhom umenia. V Young Office vytvárame rôzne umelecké projekty a eventy. Existujeme len 3 mesiace, ale aj napriek  krátkej dobe sme vytvorili už 5 eventov, ktoré mali naozaj dobrý ohlas. Každý z eventov bol zameraný na predstavenie mladých umelcov a súčasťou bola vždy aj debata s mladými ľuďmi o kultúre a ich kultúrnych potrebách.

Prečo si sa rozhodla pridať sa k Young Office a prečo Young Office vlastne vzniklo? 

Pridala som sa k YO v podstate úplne na začiatku. Praxovala som v Novej Synagóge v Žiline a oslovili ma s týmto projektom. Veľmi ma zaujal, pretože študujem cestovný ruch na SSOŠ Pro scholaris a tvorba organizovaných podujatí ma vždy zaujímala. Zároveň milujem Žilinu a cítila som potrebu nejakým spôsobom priložiť ruku k dielu a podielať sa na tvorbe kultúry v tomto meste.

Young Office Žilina.

Koľko členov je v YO? Môže sa k vám pridať hocikto? Ak áno ako? 

Momentálne máme 7 členov. Hlavnou myšlienkou Young Office je, že každý kto má záujem vytvoriť umelecký projekt, zorganizovať koncert alebo výstavu, môže prísť a pridať sa k nám. Nepodpisujú sa žiadne zmluvy ani nič podobné, členstvo je na prirodzenej, voľnej báze. Zároveň máme v tíme aj ľudí, ktorí sa vďaka aktivitám zdokonaľujú vo svojich hobby, napríklad máme v skupine ľudí, ktorí študujú grafický design a vďaka YO eventom sa zdokonaľujú v tvorbe plagátov. Máme pravidelné stretnutia každú sobotu o 13:00 na vopred dohodnutom mieste, kde každý je vítaný. Zároveň nás môžu ľudia kontaktovať cez instagram alebo facebook YoungOfficeŽilina.

Kinesis Festival, September 2021

Ako vnímaš kultúru a kultúrnu ponuku v Žiline? 

Milujem toto mesto a myslím si, že má veľký kultúrny potenciál. Máme tú nádherné pamiatky, krásnu kultúru a históriu. Osobne si ale myslím, že mnoho historických pamiatok chátra a radšej sa peniaze investujú inde. To je ale môj osobný názor. Myslím si, že v Žiline je bohatý program, vhodný pre všetky generácie a zároveň, že Žilina sa môže prezentovať mnohými nadanými mladými umelcami, ktorí ale bohužiaľ niekedy nemajú prostriedky alebo priestor na predstavenie svojho umenia. Preto  spolu s YO robíme naše podujatia zadarmo pre umelcov aj návštevníkov. 

Kinesis festival, September 2021

Ako sa môže podľa teba kultúra, mesto a celý región Beskydy zmeniť, ak by sme získali titul Európske hlavné mesto kultúry? 

Ak by Žilina získala titul Európskeho hlavného mesta kultúry, myslím si, že mestu by sa otvorili príležitosti v rôznych odvetviach, či už by to prilákalo organizátorov podujatí, ktorí by radi zorganizovali niečo v našom meste, alebo by to práve prilákalo ešte viac návštevníkov, pretože by sa im mesto zdalo ešte lákavejšie. Zároveň si myslím, že možno aj obyvatelia by sa začali na mesto pozerať inak, možno si ho viac vážiť a nesnažiť sa z neho „utiecť.” Myslím, že umelci ale aj napríklad rôzni investori by chceli v meste vďaka tomuto titulu pôsobiť a ešte viac ho skrášliť, priniesť niečo nové. Jednoducho si myslím, že získanie titulu by mesto naštartovalo a prinieslo úplne iný pohľad na kultúru mesta, akú poznáme dnes.

Čo pre teba znamená okno príležitostí?

Okno príležitosti chápem, ako možnosť a príležitosť ukázať sa, priniesť niečo nové, originálne, jedinečné a získať z toho čo najviac skúseností. Taktiež to chápem ako priestor pre nové nápady, myšlienky, kontakty, podujatia a spomienky.

Foto: Young Office
Text: Filip Kováč


« | »