27/10/2021

Rezidencia talianskej umelkyne Silvia Rosani v Novej Synagóge!



Talianska umelkyňa Silvia Rosani začala svoju umeleckú rezidenciu v Novej Synagóge 16. októbra a jej umelecký výstup v podobe zvukovej performance môžete vidieť už tento piatok. Dvojtýždňová rezidencia sa koná aj s podporou Žilina Beskydy 2026, Novej Synagógy a organizácie EMAP – The European Media Art Platform.


Žilina > centrum umeleckých rezidencí 

Medzi umelcami je Žilina často vnímaná ako ideálne miesto na vytváranie nových umeleckých diel, a to ako zo strany hercov, tak i výtvarníkov. Mestské divadlo, Bábkové divadlo, ale aj kultúrne centrá Stanica a Nová synagóga sa dlhodobo venujú koprodukciam nových diel a poskytovania priestoru pre umelcov v rezidencii. 

Mobilita EÚ nie je len o fyzickej mobilite, ale aj o voľnom pohybe myšlienok a vedomostí. Jedným z ambícií projektu Žilina Beskydy 2026 je podporiť tvorbu nových diel a medzinárodný transfer zručností a vedomostí cez rozšírenie ponuky nástrojov mobility a rezidenčných programov umelcov (AiR).

Rezidencia je založená na medzikultúrnej a interdisciplinárnej výmene vedomostí medzi vybranými umelcami, hostiteľskými organizáciami a rôznymi odborníkmi z oblasti vedy, umenia a techniky, ktorí sa podieľajú na konzultáciách, podpore alebo školení umelcov.

 

Spoznajte Silviu Rosani 

Silvia študovala kompozíciu najskôr na konzervatóriu v Taliansku, potom na Mozarteum Universität (Rakúsko) a zároveň vyštudovala elektronicke inžinierstvo. Má PhD z University of London, kde aj prednáša. Jej hudba je prezentovaná na medzinárodnej úrovni, hraná súbormi aj sólistami. Venuje sa aj performance s elektro akustickými nástrojmi, ktoré sama navrhuje a produkuje.


Amotlon

Amotlon spája hlasy návštevníkov s akustickými a hybridnými elektro akustickými nástrojmi a pretvára ich do jednotnej kompozície založenej na detekcii emócií, realizovanej live neutrálnym sieťovým modelom. Hybridné AI nástroje imitujú, kontrastujú alebo ignorujú emócie detekované vo zvukoch. Tak ako si živí performeri pamätajú svoje stratégie počas improvizácie, aj algoritmom generovaný zvuk je podmienený predchádzajúcou naučenou skúsenosťou. Súčasťou umeleckej rezidencie v Novej synagóge bude adaptácia AmotIon systému do podmienok Sphéry, výstupom bude zvuková performance, skúmajúca vzťah týchto dvoch ekosystémov.

Tento projekt vznikol počas umeleckej rezidencie v Centre nových médií RIXC (Riga, Lotyšsko), ako work-in-progress bol prezentovaný na Werkleitz Festival (Halle, Nemecko) a jeho dokumentácia vystavená na Ars Electronica Gardens 2021. Jeho upravené verzie budú prezentované nielen u nás, ale aj v Museum of Transitory Art (MoTA) počas SONICA Festivalu v Ľubľane. Finálna verzia inštalácie pocestuje naspäť do centra nových médií RIXC (Riga, Lotyšsko). 

 

Zistite viac o EMAP

European Media Art Platform (EMAP) je konzorcium jedenástich popredných európskych organizácií mediálneho umenia, ktoré sa špecializujú na digitálne a mediálne umenie, bio umenie a robotické umenie. Konzorcium zahŕňa viacero renomovaných festivalov zaoberajúcich sa týmito interdisciplinárnymi formami umenia. Prostredníctvom otvorenej výzvy ponúkajú členovia EMAP odborníkom z praxe dvojmesačné rezidenčné pobyty postavené na dedičstve European Media Artist in Residence Exchange (EMARE), ktorá existuje od roku 1995. 

 

Zvukovú permofmance Amotlon odporúčame a 29. októbra Vás pozývame na unikátny posluchový zážitok do monumentálnej Sphéry v Novej Synagóge. 

 



« | »