06/12/2021

O akom meste snívajú žiaci základných škôl v Beskydskom regióne?Okno príležitostí pre mládež 

V projekte Žilina Beskydy 2026 máme okno príležitostí otvorené pre všetkých a každý názor má pre nás váhu. Počas takmer dvojročného procesu našej kandidatúry sme sa snažili rozvíjať občiansku participáciu a získať čo najviac podnetov od obyvateľov mesta Žilina a regiónu Beskydy. Na záver kandidatúry sme sa sústredili na mladých ľudí, mali sme niekoľko stretnutí s mládežou, ktorá participuje na kultúrnych aktivitách v regióne, ale nevynechali sme ani žiakov základných, stredných a umeleckých škol na troch stranách hranice v regióne!

Počas uplynulého mesiaca sme sa spojili s desiatkami základných škôl, gymnázií a umeleckých škôl v Žiline, vo Frýdku-Místku a v Bielsko-Białej, aby sme zistili, aké mestá a región si v roku 2026 predstavujú mladí Beskidčania. Vďaka zapojeniu tisíciek žiakov sme zozbierali množstvo zaujímavých odkazov, predstáv a túžieb, ako by mali mestá a región Beskydy vyzerať v prípade, že sa Žilina spolu s partnerskými mestami Frýdek-Místek a Bielsko-Biała stane Európskym hlavným mestom kultúry 2026.

Žiaci v Žiline nám svoje odkazy a predstavy napísali na bielo-modré textilné trojuholníky. Tvar, farbu, ani materiál si nevybrali náhodou. Bielo-modrá farebná kombinácia je hlavnou farbou našej kandidatúry, trojuholník znázornňuje cezhraničnú spoluprácu Žiliny s mestami Bielsko-Biała v poľsku a Frýdek-Místek v Česku. Textil odkazuje na náš programový pilier Továreň na budúcnosť, v ktorom sa nachádza niekoľko plánovaných projektov odkazujúcich na textilnú tradíciu v regióne Beskydy. Takmer 2000 vlajok s odkazmi následne spracovala lokálna umelkyňa Daniela Danielis, zakladateľka tkáčskeho ateliéru Wnoozow v Prahe a taktiež Textilného remeselného centra v Čadci, ktoré je partnerom nášho projektu. Daniela z vlajok s odkazmi vytvorila umeleckú inštaláciu vo verejnom priestore, ktorá sa nachádza v pasáži na ulici Horný Vál – v sídle Žiline Beskydy 2026.

Okrem textilných vlajočiek nám žiaci poslali aj stovky malieb a kresieb, na ktorých svoju predstavu o budúcnosti miest a regiónu znázornili vizuálne. Umelecké diela od žiakov základných a umeleckých škôl z troch miest sme vystavili v detskej dieľni Rosenfeldovho paláca v Žiline.

Pozrite si odkazy a prácu žiakov z regiónu Beskydy!


Všetkým zapojeným školám v Žiline, Frýdku-Místku a v Bielsko-Białej ďakujeme!« |