06/08/2021

Pochod po stopách hrdinov z Auschwitzu do ŽilinyVrba–Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity občanov, ktoré vzišlo z vízie Fedora Gála. Ide o praktický pokus kultivovať ducha pamäte národa so spoločným záujmom o budúcnosť. Našou primárnou motiváciou je akcia: pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. 130 kilometrov peši po stopách Vrbu a Wetzlera z Osvienčimu do Žiliny, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií, ale aj osamelých meditácií ukončených v Žiline slávnostným záverom v synagóge je pre účastníkov silný a motivujúci zážitok.  

Vízia Fedora Gála sa stala skutočnosťou. Vznikla komunita ľudí rôznych vekových kategórií, kondície, vzdelania, vierovyznania a svetonázoru, ktorých spája jedna myšlienka. Svojou účasťou vyjadriť, že sa ich hlboko dotýka čo sa v čase holokaustu odohralo a spomínajú s nádejou do budúcnosti, že niečo také už naša spoločnosť nikdy nedovolí.

Náš organizačný tím sleduje vývoj pandemickej situácie v Česku, na Slovensku a v Poľsku. Stále rozmýšľame, čo môžeme urobiť pre to, aby dobre naštartovaná tradícia pochodov z Osvienčimu do Žiliny „Po stopách hrdinov Vrbu a Wetzlera“ naďalej pokračovala aj v súčasných podmienkach.

Namiesto tradičného pochodu ,,Po stopách hrdinov“ sa komunita a priaznivci Vrba-Wetzler Memorialu stretávajú v obci Skalité a v Žiline na spoločnom celodennom programe, v partnerstve so Žilinskou župou, mestom Žilina, ŽNO Žilina, obcou Skalité, Nadáciou Polis, Neologickou Synagógou a projektom Žilina-Beskydy 26. 

Pozývame širokú komunitu VWM a taktiež verejnosť.

 

Pozrite si program Memoriálu Vrba – Wetzler

10.00–13.00        Obec Skalité, stretnutie pri obecnom úrade

Zahájenie výstavby orientačnej stezky na trase VWM, odhalenie prvých troch informačných tabulí, recepcia na obecnom úrade

 

13.06–14.07        Vlaková Stanica – Skalité

Cesta vlakom do Žiliny (prípadne presun vlastnou dopravou)

 

15.00–17.00        Nadácia Polis, Mariánske námestie, Žilina

Trialog o bielych miestach a čiernych škvrnách v pamäti, diskusia

Hostia: Robert Kirchhoff, filmový režisér, scenárista, producent a kameraman, vysokoškolský pedagóg

Miroslav Tóth, skladateľ súčasnej a experimentálnej hudby

Fedor Gál, jeden z lídrov Verejnosti proti násiliu, spisovateľ a publicista (aj v úlohe moderátora)

Trialóg nielen o skladbe a filme, ale aj o prenose individuálnej a kolektívnej traumy a rizikách recidívy. Pýtať sa budeme aj na to, či môžu konkrétne umelecké diela meniť spoločnosť k lepšiemu.

 

17.30–18.15        Hollého ulica č. 9, Žilina

Otvorenie Pamätnej izby spojená s prehliadkou

 

18.30–20.00        Nová Synagóga – kaviareň/zimná modlitebna, Žilina

Rozprávanie o Pamätnej izbe, o Vrbovi a Wetzlerovi aj Memoriale, spoločný mini-raut

 

20.00–22.00        Nová Synagóga – Sphéra, Žilina

Koncert vo Sphére – Black Angels Songs, Miro Tóth

 

Pravidlá vstupu na Slovensko podľa veku a postup v registrácii

Od 19. júla je v platnosti nová vyhláška č. 231, ktoré upravujú režim na hraniciach a povinnosť domácej izolácie. Taktiež ukladajú povinnosť osobám nad 12 rokov registráciu do formuláru eHranica. Pravidlá vstupu na Slovensko a následnej domácej izolácie sa rozlišujú podľa veku osoby a na základe ďalších podmienok.

Viac infomácií zde: https://korona.gov.sk/cestovanie-do-sr/

Foto © Katarína Haršányová« | »