04/08/2021

CIRKULUM je späť a chce opäť baviťPiaty ročník medzinárodného festivalu nového cirkusu a pouličného divadla CIRKULUM začína už 6. augusta a opäť predstaví to najlepšie, čo tento druh umenia ponúka.

Tri dni doslova nabité zážitkami. Štyri scény, na ktorých vystúpia hviezdy nového cirkusu aj miestni umelci. A po roku najrôznejších protiepidemických opatrení bude konečne opäť zaplnená Hlavná trieda, kde sa ľudia budú baviť. Ako bude prebiehať piaty ročník medzinárodného festivalu nového cirkusu a pouličného divadla CIRKULUM?

“Verím, že program festivalu nadchne všetkých priaznivcov nového cirkusu a pouličného umenia. Tohtoročná dramaturgia je viacmenej európska. Stále panujú cestovné obmedzenia a dostať sem nejakú company z iného kontinentu nie je jednoduché. Napriek tomu sa nám to podarilo a máme účinkujúceho aj z Brazílie, “uviedol riaditeľ festivalu Václav Pokorný.

Rovnako ako v minulosti aj tento rok nebudú chýbať interiérové predstavenia. Tie tohtoročné budú výnimočné. Aspoň prostredím, v ktorom sa budú odohrávať. “Sme dohodnutí, že ich odohráme v Dome kultúry Poklad. Zahájime vystúpením Cirkusu trochu inak s názvom Konkurz. Bude to vôbec prvé predstavenie po rekonštrukcii Pokladu. Tešíme sa na to a dúfame, že s Pokladom budeme spolupracovať aj v budúcnosti, “povedal Václav Pokorný.

Druhé interiérové ​​predstavenie privezie stará známa skupina Losers Cirque Company, ktorá v Ostrave vystúpila už vlani. Predstaví sa s medzinárodne oceňovaným predstavením The Losers. Neskutočný zážitok potom sľubuje talianskej trio 3 Chefs, ktoré vystupovalo aj v preslávenom Cirque du Soleil na Expo 2015 v Miláne.

Diváci neprídu ani o šapitó v stredovom páse Hlavnej triedy. Vystúpi v ňom funky klaun Hugo Miró zo Španielska, česká dvojica CoCo & LuLu a mladá cirkusová krv Cirque teen Academy z UmCirkum.

Tradične bohatý bude aj pouličný program. Sústredí sa okolo kruhového objazdu Hlavnej triedy a na návštevníkov čaká množstvo zábavy aj neskutočných akrobatických čísel. “Predstaví sa napríklad extravagantná žonglérska dvojica v rytme bicích a chaosu La Sbrindola, či neskutočne vtipný Mantega s barmanskou show. Zaujímavú šou ponúkne aj ostravské zoskupenie The Gentlemen, ktoré vystúpi na skákacej lavici a umelci budú lietať až päť metrov vysoko. Ale to sú len niektoré z predstavení. Chystáme toho samozrejme oveľa viac, a to aj na ďalších scénach, “poznamenal riaditeľ festivalu Václav Pokorný.

Pripravená je aj tradičná La Rambla, po fenomenálnom diváckom úspechu z roku 2018 sa vracia Agro The Clown, návštevníci sa môžu tešiť aj na netradičné skulptúry Oculus a ďalší program. “Sme radi, že aj po ročnej pauze sa nám podarilo pripraviť bohatý a pre divákov atraktívny program. Festival vdýchne porubským uliciam umelecký a kreatívny život a veríme, že si návštevníci odnesú plno nezabudnuteľných zážitkov. Chceme všetkým vyslať signál, že kultúra žije a je neoddeliteľnou súčasťou našich životov”, dodal Václav Pokorný.

Hlavným partnerom festivalu je mestský obvod Ostrava – Poruba, ktorý akciu podporuje od samého začiatku. “Veľmi ma mrzelo, že sme vlani nemohli festival usporiadať v plnom rozsahu. Verím, že tento rok sa to podarí a protiepidemické opatrenia nám to umožnia. Všetci sa už tešíme, až budeme môcť opäť vyraziť za kultúrou a CIRKULUM je akciou, ktorá každoročne dokáže prilákať ľudí zo širokého okolia a zahraničia, “povedala starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Ďalšími významnými partnermi sú Moravskoslezský kraj, mesto Ostrava a Ministerstvo kultúry SR, Nadace ČEZ a Európska komisia. Aj festival Cirkulum je súčasťou programu projektu Žilina – Beskydy 2026.

Vstupenky na všetky predstavenia zakúpite v DK Poklad a v šapitó, tiež na webe cirkulum.reenio.cz.« | »